Blog > Komentarze do wpisu
DOJAZD DO PUSZCZY BIAŁEJ: KOLEJĄ I AUTOBUSAMI

Do Wyszkowa, skąd odjeżdżają lokalne autobusy do Puszczy Białej, z Warszawy dotrzemy prywatnymi autobusami (odjazdy co 15-20 minut z Alei Solidarności przy Dworcu Wileńskim) w zaledwie 60-75 minut.

Puszczę Białą obsługują lokalne autobusy PKS z Pułtuska, Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej a także kilka kursów bezpośrednio z Warszawy (Lubiel, Rząśnik, Obryte, Długosiodło, Poręba, Brok). Do Pułtuska jeżdżą autobusy z Dworca Zachodniego w Warszawie (zatrzymują się też przy Dworcu Gdańskim, rondzie Starzyńskiego, Żeraniu FSO) oraz linie prywatne spod Pałacu Kultury, często tańsze. W przypadku komunikacji PKS absolutnie odradzam korzystanie z kursów pośpiesznych (czerwonych), bowiem w wielu przypadkach przepłacamy a czas jazdy nie różni się od kursu zwykłego. W Pułtusku przesiadamy się na linie do Wyszkowa (przez Obryte lub Pniewo, kursy co 1-2 godz.), oraz do Zatorów (tylko trzy kursy dziennie). Do Popowa Kościelnego dociera autobus bezpośrednio z Dworca Zachodniego. Do Pułtuska z Żerania jedzie się średnio 1 godzinę, trasa jest interesująca ze względu na mijany Zalew Zegrzyński i dolinę Narwi.

   Z Wyszkowa odchodzą linie do Pułtuska przez Pniewo lub Porządzie, Rząśnik i Obryte. Ważna jest linia do Lubiela Nowego przez Długosiodło i Jegiel lub Porządzie i Rząśnik, wiele autobusów do Długosiodła rusza już z Dworca Stadion lub Wileńskiego w Warszawie- rozkłady podaje www.pks.warszawa i strona www gminy Dlugosiodło (bezpośrednio taniej; np. autobusy firmy Aut, jadące do Lubiela trzema wariantami: przez Białebłoto, Rząśnik, Sieczychy i Marianowo). Do Ostrowi Mazowieckiej istnieją połączenia z Warszawy, Białegostoku, Ostrołęki, Siedlec, Sokołowa i Węgrowa (przez Kosów, Treblinkę). Do Broku sporadycznie zajeżdżają autobusy z Ostrowi oraz z Warszawy przez Porębę (wyjazd rano z Dworca Stadion, 90 min. jazdy; powroty po południu; rozkład www urzędu miasta). Z Broku można pojechać do Małkini, gdzie przesiadka na pociąg.

    Do Dalekiego, Zygmuntowa i Przetyczy można dojechać „ekologiczniej”, pociągiem z Dw. Wileńskiego. Należy przesiąść się w Tłuszczu do szynobusów w kierunku Ostrołęki (7 par dziennie), aby po 90 min. wysiąść w środku Puszczy (najwygodniejsze połączenie o 9.42 z Wileńskiego).

   Jeśli mamy wątpliwości co do lokalnych połączeń albo kursów nie zaczynających się w Warszawie, czy odjazdów z przystanków pośrednich, możemy zasięgnąć informacji na którymś z węzłowych dworców, zarządzających daną relacją. Trzeba pamiętać, że pks-y mogą przyjechać przed czasem albo będą zatłoczone (niedzielne popołudnia), a jeśli mamy pecha, to pracownik informacji po prostu... nie poradzi sobie ze skorzystaniem z książki rozkładów.  

   Pociągi też bywają zatłoczone ale można za to przewieźć nimi rower- mają specjalne przedziały dla rowerów na końcu i początku jednostki (w sezonie od maja do października za darmo).

   Informacja PKS Pułtusk - 023 6922967, Wyszków- 029 7423319, www. mobilis.pl, www.e-podroznik.

   Rozkład jazdy pkp: http://www.pkp.pl/; www.kolejemazowieckie.pl.  Strony www dawnego pks Ciechanów, Przasnysz, Ostrołęka: www.mobilis.pl.

czwartek, 25 października 2007, gajowy771

Polecane wpisy

  • ZAPROSZENIE DO PUSZCZY

    „O czarne wody Narwi wiatr szerokim skrzydłem bije I księżyc – siwy koń – na płytkim brzegu wodę pije. Za tajemnicą płaskich łąk bór wzdycha t

  • GENEZA NAZWY PUSZCZY

    Nazwy „Puszcza Biała” użył po raz pierwszy S. Poniatowski w „Etnologii Polski” w roku 1929. Wcześniej funkcjonowało kilka alternatywnych

  • KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

    Obszar Puszczy Białej obfituje w pamiątki historii. Puszcza była nieje­dnokrotnie areną bohaterskich walk. Tutejsza ludność czynnie popierała wszystkie powstani